Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Etik Yönergesi Yayımlandı

  • Ana Sayfa
  • Diğer
  • Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Etik Yönergesi Yayımlandı

 

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Etik Yönergesi yayımlandı. 2023 Eğitim Vizyon Belgesi ile birlikte öğrencilerimizin sosyal duygusal, akademik ve kariyer gelişimlerini bir bütün olarak desteklemek amacıyla rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin ihtiyaçlara göre yeniden yapılandırılması çalışmaları devam ediyor. 

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Etik Yönergesi

2023 Eğitim Vizyon Belgesinin “Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin eğitim sistemi içindeki yeri, önemi ve etkililiği için mevzuat altyapısı yeniden yapılandırılacaktır.” alt hedefi kapsamında rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerine ilişkin olarak Bakanlığımızca ilk defa Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Etik Yönergesi yayımlanmıştır.

Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin insana ilişkin olması nedeniyle bu hizmeti verenler tarafından dikkat edilmesi ve uyulması gereken etik kurallar oldukça kapsamlı olduğundan bu kurallara Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği’nde yer verilmemiş, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerindeetiğe ilişkin düzenlemeler için ayrı bir yönerge hazırlanmıştır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Etik Yönergesi ile rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri alanında görev yapan tüm rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar, öğretmen ve yöneticiler için etik kurallar somut ve açıklayıcı şekilde derlenerek uygulamalarda netlik ve bütünlük sağlanması amaçlanmıştır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Etik Yönergesi öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.

Kaynak: Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sizler etik yönergesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Forumda tartışabilirsiniz.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Etik Yönergesi Yayımlandı BENZER İÇERİKLER
Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Etik Yönergesi Yayımlandı YAPILAN YORUMLAR